Wymiana łożyska w kole - Poznań wielkopolskie

Podczas jazdy samochodem warto czasami ściszyć naszą ulubioną muzykę, by móc posłuchać jak pracuje pojazd. W ramach wykonywania poszczególnych manewrów, można wiele dowiedzieć się o stanie technicznym posiadanego przez nas auta. Przyspieszanie, hamowanie, wjeżdżanie w łuki, skręcanie w prostopadłe uliczki.

Podczas każdej z tych czynności, usłyszeć można charakterystyczne dźwięki, o ile oczywiście z samochodem jest coś nie tak. Jeśli podczas nabierania prędkości słychać buczenie, szum, może oznaczać to wadliwe łożyska, któregoś z kół. Choć pozornie wymiana wydaje się banalna, to bez użycia specjalistycznego sprzętu nie jest możliwe jej dokonanie. Łożyska w kole mogą mieć różne okresy eksploatacji, w zależności od warunków, w jakich pracują.

Jeśli samochodem podróżujemy jedynie po gładkim asfalcie, ich żywotność może wynieść nawet kilka lat, o ile nie zajmie się nimi wcześniej rdza. Częste pokonywanie leśnych i polnych duktów, w dodatku zawilgoconych, może sprawić, że łożyska w kole ukrócą swój żywot do zaledwie kilku tysięcy kilometrów.

Łożysko w kole ulega uszkodzeniu stopniowo. Początkowo słychać je podczas szybkiej jazdy, jak wspominaliśmy, a w późniejszych etapach już i małe prędkości pozwolą usłyszeć nieprawidłowości. „Ostatniej prostej” łożysk towarzyszy tak głośne bicie, że ciężko je wytrzymać podczas jazdy.


Ciężko jest dowieść, które łożysko jest zużyte, szczególnie podczas początkowych faz hałasu. Jest na to jednak prosty sposób, polegający na podniesieniu auta podnośnikiem (wystarczy zwykły lewar) i ręczne kręcenie kołami, jak najszybciej. Jeśli które wyda specyficzne dźwięki, oznacza, że właśnie ono nadaje się do wymiany. Nie jest to jednak metoda, która daje 100% pewność.


Możliwe, że klocki hamulcowe lub obrotowe elementy przekładni będą zagłuszać motorykę łożysk. Dlatego warto udać się na pustą drogę i rozpędzić auto do znacznej prędkości. 100 km/h powinno wystarczyć. Następnie, przejść do jazdy sromem. Podczas skręcania w daną stronę, koła będą mocno dociążone. Jeśli hałasują podczas lawirowania w lewo, oznacza, że wymiana łożysk w lewych kołach jest konieczna.


Z zakupem łożysk nie ma większych problemów. W dobrze zaopatrzonym sklepie motoryzacyjnym na półkach widnieje ich wiele rodzajów i różnych producentów. Zdarza się, że wizyta w ASO jest nieunikniona, kiedy łożysko posiada wtopiony pierścień współpracujący z system ABSu.


Nie wystarczy w takim wypadku zamontowanie części dobranej jedynie pod względem wymiaru. Wymaga to wprasowania jej w odpowiednią głębokość, by czujnik odpowiedzialny za przenoszenie mechanizmu układu ABS trafił na wspomniany pierścień. Samochody, które napędzane są kołami tylnymi (choć i 4x4), posiadają łożyska spojone wraz z piastą. Plusem jest jedynie fakt, że wtedy wymiany dokonać można samodzielnie, bez użycia profesjonalnych narzędzi, gdyż montaż piasty to pestka.
Niestety, to znacznie powiększa koszty, bo sama piasta jest już kilkakrotnie droższa od części będących tematem naszego artykułu.Najprostsze łożyska kosztują około 30- 50 złotych. Za te bardziej skomplikowane, zawierające spojony pierścień, sprzedawca policzyć może nawet 500 złotych! Nie ma co oszczędzać na tego typu komponentach. Im gorszy stop, tym krótszy okres eksploatacji. Byle piasek, kurz, czy wilgoć może krytycznie skrócić czas użytkowania.


Okazać się może zatem, że zamiast wydać 100 złotych i mieć spokój na 3 lata, wydasz 200 pln w przeciągu roku, dokonując wielokrotnych wymian. Z racji, że wymiany łożysk nie dokonuje się w domu (no chyba, że prowadzi się zakład mechanicznych), do kosztu zakupu łożysk należy docenić robociznę wybranego mechanika.


Ceny wahają się i wynoszą od 50, do nawet 150 złotych. Znaczenie ma tutaj rodzaj wykorzystanego łożyska. Im bardziej skomplikowane, tym więcej czasu będzie trzeba poświęcić na jego założenie. W większości przypadków, po wymianie łożysk, konieczne będzie dokonanie regulacji geometrii kół. Koszt takie usługi mieści się w granicy 50- 150 złotych.


Polecani producenci łożysk do kół

W pierwszej piątce, chwalonych przez mechaników i kierowców, producentów łożysk znajdują się kolejno: FAG, INA, LOCTITE, SNR i KFŁT Kraśnik. Stosunek ceny do jakości jest naprawdę zadowalający, dlatego warto zapytać o produkty tych marek w najbliższym sklepie motoryzacyjnym.